Koleżanka opowiadała mi o domu, który chce wyposażyć po to, by móc go wynajmować turystom. Obecnie jest tam wiele elementów, które jej się nie podobają, a chce, by był idealny…

Musimy pamiętać, że chcąc wyposażyć dom, mieszkanie, czy domek letniskowy, który ma być wynajmowany okazjonalnie, musimy planować to zupełnie inaczej, niż przestrzeń, w której sami będziemy mieszkać.

Na przykład – chcemy mieszkać w domu, w którym będzie miło, czysto i spokojnie. Lubimy czyste przestrzenie, neutralne, bez dodatkowych elementów dekoracji – tzw. kurzołapek.

Myśląc o wystroju wnętrza na wynajem, priorytety będą inne. Nie tylko fakt, że materiały i elementy wyposażenia powinny być bardziej odporne na zabrudzenia czy zniszczenia. Musimy myśleć także o tym, co wyróżni to wnętrze. Co sprawi, że z ofert dostępnej na rynku, najemca wybierze właśnie je.

Ludzie zapamiętują to, co wzbudza w nich emocje. Projektowanie przestrzeni dla innych, jest jak tworzenie scenografii do filmu, który zapadnie im w pamięć, którym mają się zachwycić. Przestrzeń ta musi być nawet do końca funkcjonalna. Musi za to mieć mnóstwo gadżetów i tzw. wspomagaczy. Dzięki temu ludzie będą chcieli zobaczyć ją znów. Zachwycić się. Zapłacić, a często nawet przepłacić. Bo są w stanie przepłacić, by zrobić sobie świetne selfie na tle wyjątkowej ściany, lub w cukierkowej komnacie. To jest ten efekt wow, który na Insta będzie wyglądał rewelacyjnie. To oczywiście w żaden sposób nie przekłada się na codzienne funkcjonowanie – będą chcieli potem wrócić do siebie, do swojego „normalnego” mieszkania.

Na tym polega różnica pomiędzy jedną a drugą przestrzenią.  Bardzo wyrazisty wzór, bardzo wyrazisty klimat, który może aż kipieć z każdego narożnika. Jednocześnie zachowanie spójności – od początku do końca powinna nam przyświecać klarowna idea. Wnętrze powinno mówić np. „to jest styl plażowy. Tu mogę czuć się, jak na plaży. Mogę czuć się jak nowobogacki, ale płacę bardzo rozsądne pieniądze.” I my jako projektanci, jesteśmy twórcami tej przestrzeni. I tak mamy nią pokierować poprzez użycie dodatków i elementów dekoracyjnych, żeby z jednej strony była bardzo wygodna i nie wymagała dużego zaangażowania właścicieli, a z drugiej, by było tam jak najwięcej niezapomnianych efektów wow.